Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 6002326



*

nr 600 2326


Spegel

3-delad, tenn, 1930-tal, 45x62


Utrop:

1.000 kr

Såld:

12.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 september 2009
kl 19:50:28


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/9 22:01:41 1      1.700 kr
18/9 21:31:25 2      2.100 kr
18/9 21:56:27 1      3.300 kr
19/9 13:24:50 3      2.600 kr
19/9 13:25:13 3      2.800 kr
19/9 13:25:40 3      3.000 kr
19/9 13:25:59 3      3.200 kr
19/9 13:26:18 3      3.400 kr
19/9 17:36:12 1      3.500 kr
19/9 17:42:26 4      7.100 kr
19/9 18:09:23 1      3.700 kr
19/9 18:10:18 1      4.200 kr
20/9 19:04:12 5      6.500 kr
21/9 19:39:06 5      7.000 kr
21/9 19:39:34 5      11.000 kr
21/9 19:40:52 4      9.100 kr
21/9 19:41:31 4      9.500 kr
21/9 19:42:16 4      10.000 kr
21/9 19:42:47 5      Vinnande bud
21/9 19:43:43 4      10.500 kr
21/9 19:44:34 4      11.000 kr
21/9 19:45:28 4      12.000 kr


  • Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar tenn
  • 6361 GarderobsskÃ¥p
    Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:36
  • 6301 Lampbord
    stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:16
  • 6090 Spegel
    Ek, 148x33 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:13
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:24
  • 6036 Spegel
    förgylld ram, 84x58 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:23
  • 6480 Spegel
    Förgylld, 81x41 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:57




Ladda ner broschyr